Изложбата "Дух и природа", която е съвместен продукт на художничката Петра Шербанеску-Тънасе и отец Лука Севериан от Румъния, бе открита днес в Русенския исторически музей.
Художниците Михаил и Гергана Лалови ще гостуват в бургаската галерия „Ателие R” със съвместна изложба, озаглавена „Зелено, синьо, жълто“.
Тя ще бъде открита на 22 август, съобщиха от културното пространство.
Авторите, баща и дъщеря, ще представят творчеството си с живопис и керамика, които определят като „рисуване с цветовете на лятото“.
Изложбата „Зелено, синьо, жълто“ може да бъде разгледана в галерия „Ателие R“ в Бургас до 15 септември.
Припомняме, че миналата година Гергана Лалова представи изложбата си „Летен полъх“ в Бургас. Година по-рано баща Михаил Лалов подреди експозицията с платна „Тя и никоя друга“.
Михаил Лалов е роден на 14 юли 1952 г. в София. Свои работи е излагал на изложби у нас, в Германия, Кипър, Франция, Лондон, Латвия, Люксемб
Режисьорът Тим Бъртън разкри по време на откриване на изложба с негови творби в Лондон, че се страхува от изкуствения интелект (ИИ), предаде Асошиейтед прес.
Въображението на Бъртън създава духове и призраци, марсианци, чудовища и неудачници. Всички те са представени на експозицията, която се открива точно навреме за Хелоуин. Това обаче, от което се страхува режисьорът, е изкуственият интелект. Бъртън разказа, че е видял уебсайт, който е използвал изкуствен интелект, за да смеси негови рисунки с героите на Дисни. Това го е разтревожило изключително много.
Режисьорът сподели, че според него ИИ е неудържим, защото „щом един човек може да го направи, всички хора ще го направят“. Но той се засмя на въпроса дали би използвал технологията в своята работа. „И да превземе света?!“, каза той.
Изложбата разкрива Бъртън като аналогов художник
Дни на българското кино на открито започват на 20 август в Ловеч.
В три последователни вечери за гражданите ще има безплатни прожекции на съвременни филми, съобщават от общинската администрация.
Първата лента, която ще бъде показана на 20 август, е трилърът „Борсови играчи“. На следващия ден зрителите ще видят драмата „Диада“, а на 22 август - „Пулсът на танца“. Прожекциите ще бъдат на площад „Тодор Кирков“ от девет вечерта.
Филмът „Борсови играчи“ е с режисьор Георги Костов, участват Александър Алексиев, Мариан Вълев, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, Димитър Баненкин, Боряна Братоева, Пламен Манасиев.
Режисьор на „Диада“ е Яна Титова, а участват Маргарита Стойкова, Петра Църноречка, Силвия Лулчева, Иван Бърнев, Васил Бинев, Цветан Алексиев, Ирмена Чичикова, Жаклин
Сезонът в Общински куклен театър „Патилан“ в Монтана започва на 13 и 14 септември с премиера на представлението „Рибарят и златната рибка“, съобщиха от ръководството на театъра.
Спектакълът е нов в афиша, негови автори и режисьори са Христина Тодорова и Симеон Тодоров. Сценографията е дело на Христина Тодорова, а композитор е Георги Гарчов. В ролите участват актьорите Мила Топалова, Тихомир Иванов, Мариана Кирилова и Венелин Първанов.
През 2023-2024 година куклен театър „Патилан“ се похвали с един от най-силните си сезони - 85 изиграни представления, от които 24 са гостуващи в областите Враца и София.
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник.
Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров".
Проявата уважиха десетки перничани и любители на изобразителното изкуство. Сред тях беше и областният управител на Перник Людмил Веселинов.
Пити показва 43 свои картини - абстрактна живопис и осем платна, създадени от студенти от Нов български университет, участвали в ръководена от него творческа работилница.
Художникът определи картините си като "плод на сърцето и душата", както и на емоцията и любовта. Той припомни, че това е втората му голяма изложба в миньорския град, с който е свързан по линия на съпругата си - Дафина. Тя е българка и като малка е живяла известен период с родителите си, които са работили в новосъздадения работнически миньорски театър в Перник. &
Експозицията включва близо 30 икони. Те са дело на отец Севериан.
"Всяка творба не може да бъде създадена без да си духовно предразположен и освен това чрез молитва - през молитвата ти създаваш произведения, рисуваш. Защото всяка една икона - независимо дали е на Исус Христос, или на други светци, е прозорец към света. Защото ние, които сме божии служители и сме в църквата, носим и на разположение предоставяме тези икони и този дух на обществото, на общността", каза Лука Севериан.
В експозицията около 20 картини представя и художничката Петра Шербанеску-Тънасе. Тя използва релефна техника в творбите си, както и златни листа, които помагат да се пресъздадат по-добре всички цветови нюанси на природата. Тя обясни и къде се срещат нейните картини и иконите.
"Растенията са част от природата, рибата олицетворява вярата, гроздето е връзката с Исус Христос, с живота. След което започнах постепенно да увеличавам компонентите в моята картина, така че да наблегна на всеки един от тези елементи, които са част от природата, която ни обгражда", каза Петра Шербанеску-Тънасе.
Изложбата "Дух и природа" е по повод на Националния празник на Румъния - 1 декември. Тя се организира от изпълнителния директор на асоциация "Еврорегион Данубиус" Лили Ганчева, Регионалния исторически музей в Русе и Окръжен център за консервация и популяризиране на традиционната култура на Гюргево.
С филма „Партенопа“ на Паоло Сорентино във Варна започна гостуването на 10-тото издание на кино-литературния фестивал „Синелибри“.
Кинотворбата с участието на Стефания Сандрели, Гари Олдман, Челесте Дала Порта, Луиза Раниери, Изабела Ферари, Силвио Орландо напълни до краен предел залата на Фестивалния комплекс. Филмът „Партенопа“ ни връща в родния град на режисьора Неапол, но дали е преклонение пред него, зрителите разбират накрая. Той е изпълнен с много красота и поезия, зареден с носталгичен копнеж по младостта, но е преди всичко апотеоз на свободата, каза преди прожекцията Юлия Петкова от екипа на организаторите на форума.
Тя припомни, че тази година честваме годишнини на едни от най-големите гении на поетическо изкуство като Пиер дьо Ронсар, Джордж Байрон, Оскар Уайлд, Октавио Пас, Пабло Неруда, Атанас Далчев и от това е по
От 23 до 25 август в Габрово се организира фестивалът „Реките на града“, съобщават от местната администрация.
Събитието „Реките на града“ обединява множество партньори в каузата за облагородяване на връзката между Габрово и река Янтра.
Центърът “Кристо и Жан-Клод” се включва като партньор, допринасяйки с мисията си да подкрепя изкуството и силата му да трансформира пространства.
Фестивалът ще предложи инсталации и публично изкуство от български артисти като Александър Вълчев и Добрин Атанасов, посочват организаторите.
Младежки център - Габрово играе ключова роля в реализацията и финансирането на повечето събития, насърчавайки младежкото участие в процесите на градско развитие и културно обогатяване.
Почистването на Янтра с помощта на доброволци от екипа на dm България също е част от прогр
„Светът на Шуберт“ е камерен концерт, който ще се състои на 26 октомври в камерната зала „България”, съобщават организаторите.
По думите им от ансамбъл Classic Art продължават музикалния сезон с нови изненади за верните си почитатели – прочути творби на австрийския композитор ще прозвучат в изпълнение на музикантите от ансамбъла със специалните гости на събитието. Това са Венета Нейнска - пиано, Марияна Панова - сопрано, и Петя Бъговска - контрабас.
В програмата са включени Струнен квартет №12 в до минор D. 703 (Quartetsatz) и Клавирен квинтет „Пъстървата”.
Основен двигател на ансамбъл Classic Art е виолончелистката Кристиана Михайлова, а в него влизат още концертмайсторът на Софийска филхармония
Двадесет и две нови платна на Анета Яламова ще бъдат представени в галерия „Париж“. Експозицията „Спомени и мечти“ ще остане там от 3 до 19 октомври, съобщават домакините на събитието.
„Заглавието „Спомени и мечти“ показва много точно в какво време и пространство се движи авторката – в спомените от нейното минало за Велико Търново, когато градът е една детска идилична представа и в мечтите – какъв би й се искал той да бъде. Красотата на градския пейзаж отново е избухнала в топли есенни червени и жълти тонове, в нощни сини цветове или в нежна зелена тоналност“, казва Надя Павлова от галерията.
Анета Яламова е възпитаник на Великотърновския университет, завършва живопис в класа на Янаки Манасиев и е с множество самостоятелни изложби в България и чужбина. Нейни картини са притежание на колекции от целия свят. Сти
Лекция за живота и творчеството на Христо Явашев - Кристо бе акцент в паралелната програма на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair днес.
Темата на експозето бе „Важността на парижките проекти на Кристо – „Желязната завеса“ (1962), „Опакованият Пон Ньоф“ (1975-1985) и „Опакованата Триумфална арка“ (1961-2021). Водещ на събитието бе Лор Мартан Пуле – директор на проекта „Опакованата триумфална арка“.
В лекцията тя разказа и за отношенията си с Жан-Клод и Кристо.
„Първо, те бяха много отворени. Даваха възможност на всеки, който искаше да работи с тях, да се развива. Кристо казваше, че никой не работи за него или Жан-Клод. Казваше: „Това не е полезно, това не е сериозно“. Те искаха да направят проекта за себе си и бяха много, много
Експозицията може да бъде видяна до Коледа.